Diller

Bölüm Hocalarımızın Katkısıyla Geliştirilen Yazılımla Ders Kitap İncelemeleri Denetlenecek

 

Fırat Üniversitesi’nin başarısı her geçen gün artarak devam ediyor. Bu kapsamda Üniversitede geliştirilen yerli ve milli yazılım programıyla artık ders kitap incelemeleri Fırat Üniversitesi’nden çıkan yazılımla incelenecek. Protokol, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer, Eğitim Fakültesi Öğretim üyeleri Doç. Dr. Serdar Yavuz ile Doç. Dr. Özcan Bayrak’ın katılımı ile Ankara’da imzalandı.

Fırat Üniversitesi Teknokent’te faaliyetlerini sürdüren Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık şirketi arasında imzalanan protokolle, tamamen Türk mühendislerin emeğiyle oluşturulan “intihal.net” benzerlik tespit programı sayesinde ders kitap incelemesinde yerli ve millî yazılım kullanılacak.

Protokol imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, FETÖ veya diğer terör örgütleri ile irtibat ve iltisakı kesinleşmiş kişilerin yayınları ve terör örgütlerinin sıklıkla kullandığı kelimeler veya subliminal bir mesaj verilip verilmediği yönünde uyarı veren yerli ve millî intihal.net programı ile tespit edileceğini söyledi.

Ders kitap incelemesinde yerli ve millî yazılım programının kullanılacağını vurgulayan Durmuş, intihal.net benzerlik tespit yazılımının FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.  

Alpaslan Durmuş "Bu program, başta FETÖ ve PKK olmak üzere bir takım terör örgütlerinin tedavüllerini fark etmemize vesile olacak bir takım uyarılar bize verebilecek. Bu yazılım sayesinde, Başkanlığımıza sunulan ders kitaplarını incelerken bir takım argo, kaba dil, ırkçı söylem, cinsiyetçi söylem gibi söylemleri fark edebileceğiz. Kitapları hazırlayanlar tarafından başka bir kitaptan alıntı yapılıp yapılmadığını tespit edeceğiz. Başka bir yazarın eserini kısmen veya tamamen alıp almadığını, bu anlamdaki benzerlik tespitini yapmış olacağız. Bir veya birden fazla eserden parça parça ürünler almak suretiyle bir mozaik tarzında çalıntı yapılıp yapılmadığını, bu anlamda intihal konusu olup olmadığını görmüş olacağız. Bir takım yayıncıların aynı kitabı iki farklı kitapmış gibi sunmalarına veya iki farklı yayınevinin aynı kitabı iki farklı yayınevinin kitabıymış gibi sunmalarını da tespit edeceğiz” dedi.

PROF. DR. ÖZER: TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK İNTİHAL PROGRAMIYIZ

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer ise, intihal veya benzerlik tespit programlarının ülke için stratejik ürünler olduğunu belirterek, "Türkiye´deki ilk ve tek intihal programıyız. Yabancı programlar kullanıldığında, bizler bir kitabı, projeyi veya çalışmayı bu yazılım programlarına yüklediğimizde yabancı firmanın veri havuzunda bu depolanıyor. Doğal olarak, Türkiye´de henüz basıma verilmemiş bir kitap, yabancı ülkelerin veri havuzunda yer alıyor. Bu nedenle, intihal tespit programı stratejik ve millî olması gereken bir üründür" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, protokol imza töreni gerçekleştirildi.  Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına bir yıllık kullanımı hibe edilen intihal.net benzerlik tespit yazılımıyla, bu sene itibarıyla manuel yapılan incelemelerin yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda olmak üzere iki kez de intihal taraması yapılabilecek. Hibe edilen yazılım, Millî Eğitim Bakanlığının ücretsiz dağıttığı ders kitapları ve öğretim materyallerinin incelenmesinde de kullanılacak.